Legal Learning logo

Successieplanning: 9 technieken onder de loep in het licht van de standpunten van Vlabel en van recente rechtspraak

20 Nov

Webinar
dotted_texture

Over deze webinar

Successieplanning in Vlaanderen omvat een breed scala aan technieken, maar wat is realistisch in het licht van de visies van Vlabel én van recente rechtspraak?

Tijdens deze webinar zal mr. Rinse Elsermans een overzicht geven van negen planningstechnieken om in Vlaanderen vermogen op doordachte wijze over te dragen zonder in ramkoers te geraken met de Vlaamse Belastingdienst.

U kan deze opleiding live volgen of achteraf bekijken, in beide gevallen ontvangt u een vormingsattest.

DATUM EN UUR

  • Donderdag 20 november 2025
  • 12u30 – 14u30

DOCENT

  • Mr. Rinse Elsermans, advocaat-vennoot Cazimir

PROGRAMMA

12u30 – 14u15: uiteenzetting

Volgende 9 planningstechnieken worden besproken, waarbij telkens aandacht wordt besteed aan de standpunten van Vlabel en de laatste evoluties in de rechtspraak:

  • Huwelijksvoordelen in stelsels van scheiding van goederen
    • Door een verdelingsbeding (‘vierde piste’) of toekenningsbeding (‘vijfde piste’) in het huwelijkscontract op te nemen, kunnen echtgenoten regelen dat de langstlevende echtgenoot het (onverdeelde of eigen) vermogen verkrijgt bij overlijden van de andere partner.
    • Dergelijke toebedeling is (binnen bepaalde grenzen) reservebestending en kan bijgevolg niet zomaar worden aangevochten door (stief)kinderen.
    • Ook op fiscaal vlak kan dergelijk huwelijksvoordeel voordelig zijn, hetgeen door de Vlaamse Belastingdienst ook al meermaals is bevestigd.
  • Planning via uitbreng uit het gemeenschappelijk vermogen
    • Bij deze techniek worden goederen uit het gemeenschappelijk vermogen (rechtstreeks of onrechtstreeks) overgedragen aan het eigen vermogen van één van beide echtgenoten.
    • Verschillende werkwijzen zijn mogelijk, en reeds goedgekeurd door het hoogste rechtscollege van ons land. Ook voor echtgenoten gehuwd onder het gemeenschapsstelsel zijn er bijgevolg planningsmogelijkheden.
  • Inbreng in de huwgemeenschap gevolgd door schenking
    • Een inbreng van een onroerend goed in de huwgemeenschap gevolgd door een schenking biedt een aantal voordelen voor de schenker(s). Door dergelijke voorafgaande inbreng worden ook de progressieve tarieven van de onroerende schenkbelasting doorbroken.
    • Indien de inbreng binnen een korte tijdspanne wordt gevolgd door een schenking, kijkt de fiscus kritisch mee en wordt in de praktijk vaak besloten tot ‘fiscaal misbruik’.
    • Deze kwestie heeft in het verleden al tot veel discussie geleid, tot voor het Hof van Cassatie, maar lijkt thans definitief te zijn beslist. Of is dat toch iets te kort door de bocht?
  • Inbreng in de vennootschap gevolgd door schenking
    • Vastgoed inbrengen in een vennootschap heeft enkele belangrijke gevolgen, bv. op vlak van financiering, aansprakelijkheid en fiscaliteit.
    • Specifiek voor wat betreft de schenkbelasting, wordt de (progressieve) onroerende schenkbelasting omgezet in een (vlakke) roerende schenkbelasting, wat een aardig fiscaal voordeel kan opleveren bij de successieplanning.
    • Ook hier kijkt de fiscus evenwel kritisch mee, en wordt in de praktijk best opgelet dat de fiscaliteit de realiteit volgt, en dat de realiteit niet (louter) gecreëerd wordt voor de fiscale gevolgen.           
  • Aanwasbedingen
    • Via een beding van aanwas kunnen partners elkaar beschermen bij het overlijden van de eerste partner.
    • Deze bescherming is niet alleen civielrechtelijk sterk (principieel onbetwistbaar, zelfs voor reservataire erfgenamen), ze is vaak ook fiscaal interessant, zeker voor wat betreft roerende goederen.
    • Om fiscale doorwerking te verzekeren, moet het aanwasbeding evenwel voldoen aan een aantal strikte vereisten.
  • Onrechtstreekse schenking via inbreng in vennootschap (‘bierroute’)
    • De ‘bierroute’ is een techniek van onrechtstreekse schenking waarbij vermogen via een inbreng in een maatschap op een onrechtstreekse manier overgedragen wordt aan de begiftigde.
    • Er bestaan verschillende manieren om via een maatschap vermogen onrechtstreeks te schenken aan de begiftigde, de ene al wat controversiëler dan de andere.
    • Ook fiscaal kijkt de fiscus mee naar deze planningstechniek, zodat best rekening wordt gehouden met de krijtlijnen uiteengezet teneinde fiscale discussies te vermijden.      
  • De werking van ontbindende voorwaarden in successieplanning

Meer Opleidingen & Events

Legal Learning logo

De Klokkenluidersregeling: de klok tikt...

On Demand

Webinar
Legal Learning logo

Verzekeringen en marktpraktijken: de laatste…

On Demand

Webinar
Legal Learning logo

Update van het arbeidsreglement en van de tem…

On Demand

Webinar
dotted_texture